SKÓRA NATURALNA CZY "EKOSKÓRA"?

Co jest eko? To temat rzeka. Miliony argumentów za i przeciw. Ludzkość od tysięcy lat potrafiła przetrwać dzięki zwierzętom, skórom, futrom. Wszystko sprowadza się do odpowiedzialności człowieka za środowisko naturalne, w którym żyjemy, pracujemy, tworzymy. Pamiętajmy, że skóra naturalna jest produktem ubocznym w produkcji innych branż. Skóra naturalna nie jest więc głównym materiałem pozyskiwanym ze specjalnych hodowli, tak jak ma to miejsce w przypadku hodowli zwierząt futerkowych, jest jednak produktem ubocznym innych gałęzi m.in. przemysłu spożywczego. Skóra naturalna: materiał oddychający, trwały, przyjemny w dotyku i użytkowaniu, pachnący (!) i jakościowo górujący nad plastikiem jest słusznie wykorzystywana do produkcji butów czy toreb.

Parlament Europejski zatwierdził w 2019 roku zakaz sprzedaży plastikowych torebek reklamowych a także patyczków do uszu, mieszadełek z plastiku. Wg danych Komisji Europejskiej 80% odpadów w morzach to tworzywa sztuczne. Nowymi przepisami objęto 70% odpadów zanieczyszczających morza I oceany Komunikat PE z 27.03.2019.

Dlaczego morza oprócz ryb i zwierząt morskich zawierają te odpady?
Zdjęcie: Ocean protection Multimedia Centre UE:


Po pierwsze – wyrzuca je tam człowiek, po drugie - plastikowe torby i opakowania mają bardzo powolny proces rozkładu. Dla orientacji: czas rozkładu chusteczki higienicznej to 4 miesiące, bawełny 5 miesięcy, wełny do 5 lat, drewna do 20 lat, skóry naturalnej do 50 lat, aluminium do 100 lat, torby plastikowej do 400 lat (!). Celem tego artykułu nie jest udowadnianie czym jest plastik a raczej możliwość uświadomienia sobie faktu, że nazywanie plastiku "ekoskórą" to wprowadzanie konsumenta w błąd. Sugerowanie konsumentkom, że torba z tzw. "ekoskóry" jest torba ze skóry to wprowadzanie w błąd. Plastik jest szkodliwym, niebiodegradowalnym materiałem i pochodną ropy naftowej. Plastik nie posiada właściwości skóry naturalnej. Wszyscy to wiemy. Dziś na świecie jest pięć “wysp” utworzonych z plastikowych odpadów. Największa dorównuje powierzchnią Francji, (plastikowe wyspy). To nie jest eko i nie służy ludziom.

SLOW FASHION, SLOW LIFE
O jakiej jednak ekologii tu mowa, spoglądając natomiast z perspektywy rozpędzonej (choć nieco zahamowanej przez covid) produkcji plastikowych toreb z "ekoskóry" dla fast fashion, z perspektywy trendów i produktów globalych sieci handlowych, zmieniających się jak obrazy w kalejdoskopie?

Wikipedia na temat tworzyw sztucznych przekazuje nam informacje o łatwości przetwórstwa a także “niskich kosztach wykonywania dużych serii gotowych wyrobów w porównaniu do innych grup materiałów” Wikipedia - tworzywa sztuczne. Jakże to istotne w szybkiej i opłacalnej produkcji a potem szybkiej sprzedaży ...

Bez plastiku trudno wyobrazić sobie dzisiejsze życie ale może warto zastanowić się nad jego ograniczeniem w codziennej działalności? Może lepiej pakować zakupy do toreb papierowych bądź z tkaniny a zamiast kupować kolejną torebkę z najnowszej kolekcji światowej sieciówki, zasilając tym samym szeregi kobiet wyglądających identycznie, warto wyróżnić się stylizacją emanującą jakością i zaprezentować unikatowy, trwały, ponadczasowy, nieszkodliwy dla środowiska produkt by podkreślić swój oryginalny styl, który wg Diany Vreeland ... jest sposobem, "dzięki któremu nie musisz nic mówić, by powiedzieć, kim jesteś".

Skóry pozyskiwane przez nas z włoskich garbarni objęte są prawem unijnym, które zakazuje stosowania szkodliwych substancji przy ich wyprawianiu.

Prawda jest taka, że zasady Slow Fashion to reguły, którymi powinno się kierować coraz więcej kobiet: kupuj mniej i stawiaj na jakość, kup rzecz ponadczasową i trwałą mimo, że droższą (jakość ma swoją cenę ale w dłuższej perspektywie jest bardziej opłacalna ekonomicznie), znaj swój styl i nie ulegaj bezmyślnie trendom (to strata pieniędzy) - w końcu jak mawiał Karl Lagerfeld: "Trendy to ostatnie stadium przed tandetny".

W artykule Nory Veerman z 7 kwietnia 2020: Giorgio Armani postpones collection one season: “The fashion industry must slow down”, ikona światowej mody Georgio Armani wzywa przemysł mody to zwolnienia tempa “The fashion industry must slow down”. Dlaczego?

Internet pełen jest zwolenników "ekoskóry" lub skór naturalnych. Skóra naturalna jest i będzie jednak produktem luksusowym a jednocześnie bezpiecznym dla środowiska w przeciwieństwie do plastiku. Świat jest nadal zbyt rozpędzony żądzą szybkiej produkcji i szybkiego zysku aby skutecznie chronić planetę Ziemię. Recykling plastiku jest rażąco niewystarczający. Odpowiedzialny wybór należy więc do nas - konsumentów. To my decydujemy ostatecznie czy potrzebujemy kolejnej, tańszej, nietrwałej torebki z plastiku na jeden sezon czy będącej synonimem luksusu i emanacją stylu oraz dobrego smaku, torby z naturalnej skóry.

Za twardymi danymi stoi odpowiedź na pytanie: co jest szkodliwe dla środowiska, w którym żyjemy. My stoimy po stronie Georgio Armaniego: "The difference between style and fashion is quality." The different ...